Przesyłki w sklepie internetowym
Współcześnie najłatwiej jest dotrzeć do klienta drogą internetową. Dlatego też wiele sklepów, oprócz swojej siedziby stacjonarnej, zajmuje się sprzedażą wysyłkową. O czym warto pamiętać, jeżeli my również planujemy rozkręcić w ten sposób swój biznes?
Opakowanie
Zadbajmy o to, aby przesyłka dla klienta była piękna i wyjątkowa. Wiele osób bardzo to docenia. Już pudełko powinno być wizualnie atrakcyjne i zachęcać do zajrzenia do środka. Najlepiej zaprojektujmy i zamówmy ładne pudełka firmowe. Sprawdźmy, jaki producent opakowań w naszej okolicy ma dobre ceny i wysoką jakość pudełek, którą oferuje. Przy dużym zamówieniu producent opakowań zazwyczaj oferuje pewien rabat, atrakcyjniejszą cenę, co jest dodatkową zaletą tego rozwiązania.
Drobny upominek
Do paczki z przesyłką dobrze jest również dodać jakiś bardzo drobny, symboliczny upominek, dzięki któremu klient poczuje się wyjątkowo. Może to być nawet drobiazg, na przykład cukierek, stanowiący miły akcent w paczuszce.
List lub karteczka
Wiele firm stosuje również miły akcent, jakim jest dołączenie do paczki karteczki, na której podpisuje się osoba pakująca ją. Ich treść jest zazwyczaj bardzo prosta, na przykład „paczkę dla Ciebie zapakowała Ania”, ale to naprawdę sympatyczny akcent, dzięki któremu klient uświadamia sobie, ile osób pracowało nad tym, aby doszła do niego jego przesyłka.
Niektóre firmy idą krok dalej i do każdej przesyłki dołączają krótki list, w którym dziękują klientowi za zaufanie, a czasem również opisują produkty. To ostatnie najczęściej jest stosowane w tak zwanych pudełkach subskrypcyjnych – dopóki do nas nie przyjdą, nie wiemy, co będzie się w nich znajdować, więc kilka słów komentarza do produktów jest niezwykle pomocne w takiej sytuacji.
Reklamacje
Każdemu zdarzają się błędy i również w naszej firmie jakieś niedopatrzenie może sprawić, że klient nie dostanie tego, co zamawiał lub otrzyma produkt uszkodzony. Jeżeli zgłasza to, powinniśmy jak najszybciej naprawić swój błąd. Pierwsza sprawa to oczywiście przeproszenie na niedopatrzenie. Druga to wysłanie już odpowiedniej przesyłki. Trzecia, równie ważna, to wynagrodzenie w jakiś sposób szkody. Możemy to zrobić dołączając do przesyłki darmowy gadżet lub bon do wykorzystania na zakupy w naszym sklepie. Pokażmy klientowi, że ten incydent był zwykłą pomyłką i, mimo niego, jesteśmy poważną, solidną firmą, której można zaufać. Badania wykazały, że klienci bardziej cenią właśnie marki, które naprawiają swoje błędy niż te, w których transakcja przebiegła bez żadnych przeszkód.
Materiały do artykułu zostały udostępnione przez firmę Elanopack – producent opakowań