Czym jest próchnica i jak ją leczyć?
Próchnica to jedno z tych schorzeń, które dotyczy niemal całej populacji. W Polsce miało z nią styczność 95% z nas! Czy to oznacza, że z próchnicą nie da się wygrać? Wręcz przeciwnie – istnieje wiele skutecznych sposobów, aby się jej przeciwstawić. Aby jednak było to możliwe, warto się dowiedzieć, z czym tak naprawdę mamy do czynienia.
Czym jest próchnica? Jak powstaje?
Największymi odpowiedzialnymi za powstawanie próchnicy są bakterie Streptococcus mutans, które żyją w naszej jamie ustnej. Jedna z ich umiejętności polega na żywieniu się węglowodanami, czyli cukrami. Z uwagi na ich obecność w naszym pożywieniu bakteriom pożywienia nie brakuje, a przez to produkują kwasy organiczne, które reagują ze szkliwem naszych zębów. Ponadto, bakterie tworzą płytkę nazębną, która nie usunięta może przeobrazić się w kamień nazębny, a stąd już tylko krok nie tylko do próchnicy, ale do innych chorób jamy ustnej, np. paradontozy. W przypadku próchnicy istotne są jednak kwasy organiczne, które produkowane przez bakterie obniżają pH w ustach. Prowadzi to do powstania środowiska, w którym dochodzi do demineralizacji szkliwa. Możemy to zaobserwować poprzez białe, matowe plamy na zębach. W następnym etapie bakterie dostają się do miazgi zęba, co zaczynamy odczuwać jako ból i nadwrażliwość. Czy z tego miejsca jest możliwe jeszcze wyleczenie zęba?
Jak leczyć próchnicę?
Jednym z ostatnich momentów, aby pozbyć się próchnicy z zębów, jest wówczas, gdy jeszcze pozostaje nam nieco zębiny. Dotarcie bakterii do miazgi zęba powoduje, iż ten możemy wyleczyć już tylko leczeniem kanałowym, które bywa bolesne oraz drogie. We wcześniejszej fazie, gdy bakterie nie wywołają jeszcze stanu zapalnego miazgi, odratowanie zęba jest bezproblemowe. Istotne w tym wypadku są regularne wizyty u dentysty, który wykryje niebezpieczeństwo i je usunie, np. poprzez remineralizację lub założenie plomby.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Profimed.com
Profilaktyka
Nic jednak tak nie ratuje zęby przed próchnicą, jak regularne ich szczotkowanie, nitkowanie i płukanie jamy ustnej odpowiednimi środkami. Niestety, nie ma innej drogi do zdrowych zębów, pozbawionych bakterii i próchnicy. Możemy wspomagać się produktami wysokiej jakości takich firm jak GUM czy Swissdent, niemniej ważna jest również odpowiednia dieta. Powinniśmy w ramach niej ograniczyć cukry proste, których pełne są słodycze, słodkie napoje, lody i tym podobne. Możemy te produkty zamienić na pokarmy zawierające białko lub bogate w witaminy C, A oraz E, które są naturalnym budulcem zębów i pozytywnie wpływają na ich kondycję.