Jak diagnozować i leczyć endometriozę?
Każda kobieta w czasie swego życia przechodzi wiele cykli miesięcznych, podczas których najpierw w macicy buduje się gruba wyściółka, by przyjąć zapłodnioną komórkę jajową,zaś później złuszcza się ona i jest usuwana z macicy. Zdarza się jednak, że zamiast znaleźć ujście, tkanka wędruje niejako w złą stronę i trafia do jajowodów, jamy brzusznej czy nawet pęcherza i tam się wszczepia i rozrasta. Mamy wtedy do czynienia z powszechnym schorzeniem, jakim jest endometrioza. To jedna z najczęstszych przyczyn niepłodności wśród kobiet.
Na co warto zwrócić uwagę?
Początkowo objawy endometriozy mogą być na tyle delikatne lub też niespecyficzne, że kobieta nawet o niej nie pomyśli. Przez wiele lat śluzówka może wędrować po organizmie tworząc wczepy ze stanami zapalnymi i zrosty, zaś chorująca wcale nie zdaje sobie sprawy z tego że coś złego dzieje się w jej organizmie. Dopiero, kiedy chce zajść w ciążę i pomimo tego, że jest teoretycznie zdrową i młodą osobą, ma z tym problem, wtedy lekarz może zapytać o pewne objawy, które sugerują endometriozę.
Należą do niej bóle brzucha, obfite miesiączki, przedłużające się krwawienia lub też plamienia śródcykliczne. Kobiety chore na endometriozę skarżą się także na ból podczas stosunków, a nawet w ich kale czy moczu można wykryć krew, jeżeli śluzówka umieści się w jelicie czy pęcherzu.
Diagnoza i leczenie
By zdiagnozować endometriozę lekarz wykonuje dopochwowe usg oraz specjalne badania krwi, a także jeżeli to konieczne, również laparoskopowe badanie wnętrza macicy. Te działania mają za zadanie zbadać stopień nasilenia endometriozy. Leczenie będzie zależało od zaawansowania choroby, a także indywidualnej sytuacji pacjentki. Stosuje się też leki hormonalne i tabletki antykoncepcyjne. Chodzi o to, by obniżyć poziom estrogenów, odpowiedzialnych za pracę jajników. Kiedy ich działalność jest ograniczona, wtedy także śluzówka macicy się nie nabudowuje oraz nie wędruje. Taki stan jest niejako ciążą farmakologiczną dla organizmu i pozwala złagodzić objawy choroby. Niekiedy przy guzach czy zrostach konieczna jest także operacja, zwłaszcza jeżeli nie ma innej metody by pozbyć się przeszkody uniemożliwiające zajście w ciążę.
Czasem endometrium wędrujące przekształca się w torbiel, którą trzeba koniecznie obserwować i cyklicznie badać, ponieważ istnieje niebezpieczeństwo przekształcenia jej w niebezpieczna zmianę, mającą cechy raka, chociaż sama typowa endometrioza rakiem nie jest i w niego nie przechodzi. Jeżeli endometrioza nie przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu, stosuje się jedynie leki przeciwbólowe.