Jak oszczędzać przy zakupie kas fiskalnych?
Trudno byłoby chyba znaleźć przedsiębiorcę, któremu nie zależy na oszczędności kosztów. I nie chodzi tutaj wcale o cięcie wszystkich możliwych wydatków, a raczej o racjonalne podejście do biznesu i wybieranie atrakcyjnych warunków współpracy. Podobnie powinno być przy zakupie kasy fiskalnej dla firmy.
Wyższa lub niższa – cena kasy rejestrującej
Ile obecnie trzeba zapłacić za kasę fiskalną? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Na rynku dostępne są zarówno tanie urządzenia rejestrujące, czyli modele zapewniające dostęp do podstawowych funkcjonalności, jak i najbardziej zaawansowane rozwiązania dla handlu oraz usług. Innymi słowy, cena kasy fiskalnej będzie zazwyczaj uzależniona od parametrów oferowanych przez konkretną technologię sprzedaży. Co więcej, osobną grupę urządzeń stanowią tzw. modele średniego segmentu. Ich zaletą jest przede wszystkim to, że zapewniają optymalną relację wydanej kwoty do dostępnej funkcjonalności.
Co oferują najtańsze urządzenia?
Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach wybór podatników pada często na najtańsze kasy rejestrujące. Urządzenia tego typu zawsze gwarantują oszczędność kosztów, które są związane z wdrożeniem technologii sprzedaży w firmie. I warto podkreślić, że zakup takiego modelu nie jest wcale złą decyzją. Najtańsza kasa fiskalna w większości przypadków również zaoferuje korzystanie z trybu szybkiej sprzedaży, czyli konfigurowanie skrótów klawiszowych, oraz nieskomplikowaną wymianę rolek papieru termicznego. Dodatkowo, wiele urządzeń, które są dostępne w najniższych cenach, zapewnia proste programowanie pozycji towarowych i charakteryzuje się niewielkimi wymiarami.
Kilka słów o ustawowym zwrocie
Bez względu na to, jaką kasę rejestrującą podatnik kupi – najprostszą, średniego segmentu czy najbardziej zaawansowaną technicznie – istnieje szansa na odzyskanie części wydanej kwoty. Jednakże, niezbędne jest wtedy spełnienie konkretnych wymogów. Po pierwsze, musi to być pierwsze urządzenie fiskalne, które podatnik wdraża w swojej firmie. Po drugie, przedsiębiorca jest zobligowany do prawidłowego zainstalowania kasy fiskalnej. Natomiast niedopełnienie formalności, które są związane z rejestracją urządzenia, uniemożliwi skorzystanie z ustawowej ulgi. Jeżeli jednak podatnik spełni wskazane wymogi, będzie mógł odzyskać nawet do 90% wartości danego modelu (ale nie więcej niż 700 zł).
Online w technologiach sprzedaży
Przy zakupie kasy rejestrującej warto aktualnie uwzględnić jeszcze jedno zagadnienie. Mianowicie, od 2018 roku w Polsce zacznie być wdrażany system fiskalizacji online. Ewolucyjne zmiany prawne i technologiczne sprawią, że przedsiębiorcy zaczną korzystać z urządzeń posiadających dodatkowe funkcje. Przykładowo: nowe kasy pozwolą na realizowanie paragonów w 2 formach – papierowej oraz elektronicznej. Co jednak mają zrobić przedsiębiorcy, którzy już dziś muszą zainstalować urządzenia fiskalne? Odpowiedzią na ich potrzeby są kasy przygotowane na system online. To właśnie te modele będzie można w odpowiednim momencie dostosować do nowych wymogów. Poza tym, inwestycja w urządzenie online ready wiąże się z pewnymi oszczędnościami. Właściciele tych kas nie będą musieli w przyszłości płacić za kolejne modele, a jedynie za zmodernizowanie dotychczasowej technologii.