Jak poradzić sobie z wilgocią w mieszkaniu?
Wilgoć w domu jest zjawiskiem niebezpiecznym. Skutkuje nie tylko pojawianiem się na ścianach mało estetycznego nalotu, ale może doprowadzić także do groźnych dla naszego zdrowia alergii i chorób układu oddechowego. Warto zatem poznać przyczyny jej powstawania i najskuteczniejsze sposoby radzenia sobie z tym problemem.
Skąd się bierze wilgoć?
Wilgoć w mieszkaniu jest zjawiskiem naturalnym – jej poziom podnosi się podczas codziennych zajęć. Zaparowane szyby możemy zaobserwować po kąpieli czy w trakcie gotowania. Niezwykle ważna jest zatem sprawna wentylacja, dzięki której tego typu zjawiska szybko znikają. Jeżeli jednak zaobserwujemy, że utrzymują się przez dłuży czas, a wywieszone pranie schnie dłużej niż zwykle, to może być to znak, że wentylacja jest niedrożna. O zbyt wysokiej wilgotności w mieszkaniu świadczą także mokre plamy na szybach, które przykryte mogą być meszkiem pleśni oraz nieprzyjemny zapach. Jedną z najczęstszych przyczyn wilgoci jest niewłaściwie wykonana izolacja pionowa i pozioma lub jej całkowity brak. W takich przypadkach pleśń pojawia się w pomieszczeniach, które graniczą z gruntem oraz na ścianach piwnic. Na działanie wilgoci narażeni są również mieszkańcy wyższych pięter. Często występującym zjawiskiem jest bowiem podciąg kapilarny. Oznacza to, że granica zawilgocenia jest znacznie wyżej niż zwierciadło wody.
Sposoby na obniżenie wilgotności
Nadmierna wilgoć w mieszkaniu sprzyja rozwojowi pleśni, grzybów oraz różnego rodzaju bakterii. Mogą mieć one negatywny wpływ na stan naszego zdrowia, zatem warto z nimi walczyć. Przede wszystkim zaleca się podniesienie temperatury w pomieszczeniu, które jest mocno zawilgocone. Pamiętać należy także o regularnym wietrzeniu oraz wentylacji. Warto skorzystać także z urządzeń, które pomagają obniżyć wilgotność. Skuteczne osuszacze można nabyć w marketach oraz specjalistycznych sklepach. Nowoczesne modele są poręczne i ciche, zatem ich działanie jest praktycznie niezauważalne. Plusem jest także wysoka estetyka tych urządzeń – nie naruszają one estetyki wnętrza i delikatnie się w nią wkomponowują. Ich działanie jest niezwykle skuteczne, a większość osuszaczy posiada obecnie wbudowany higrostat. Dzięki niemu możliwe jest utrzymanie wilgotności w pomieszczeniu na stałym poziomie. Warto zainstalować w domu także pochłaniacz wilgoci, czyli specjalny pojemnik z absorpcyjnym wkładem z chlorku wapnia. W walce z wilgocią mogą nam także pomóc specjalistyczne firmy, które zajmują się osuszaniem budynków