Palmy to rośliny, do których należy około 3 000 gatunków. Wybierając palmę do mieszkania, koniecznie trzeba wiedzieć jaki rodzaj rośliny znalazł się w naszym domu, by prawidłowo o nią zadbać. Są jednak pewne zasady, których trzeba przestrzegać przy hodowli wszystkich palm. Jak wybrać doniczkę i jak podlewać palmę?

Podlewanie – klucz do sukcesu

W naturalnych warunkach te rośliny mogą mieć nawet 60 metrów wysokości. W warunkach domowych dorastają do 3 metrów. Są to rośliny tropikalne, więc bardzo dużo osób uważa, że lubią mokre podłoże oraz zraszanie. Nie do końca tak to wygląda.

Palmy lubią wilgoć – nie lubią, gdy ziemia jest przesuszona, ale jednocześnie źle się czują, gdy korzenie są zamoczone w wodzie. Podlewając palmę należy uważać, by jej nie przesuszyć i nie przelać.

Roślinę należy podlać, gdy po wsadzeniu palca w ziemię poczujemy, że jej głębsze warstwy są suche. Po kilku minutach, gdy woda spłynie na spodek, należy ją wylać.

Wiele mitów dotyczy również zraszania palm. Są to rośliny, które lubią wilgotny klimat, ale nie dobrze znoszą zraszanie. Dużo korzystniejszym rozwiązaniem jest ustawienie nawilżacza powietrza, który utrzyma wilgotność na poziomie 50 – 60 %.

Osoby, Które chcą zrobić umyć palmę pod natryskiem powinny workiem osłonić doniczkę, by w ziemi nie zrobiło się bagienko.

Jak wybrać doniczkę?

Korzenie palm rosną mocno w głąb gleby. Dlatego należy zadbać, by doniczka była wysoka, i jednocześnie szeroka, by korzenie nie były zbyt mocno ubite.

Kupując palmę często zostawiamy ją w tej donicy, w której została kupiona. Nie jest to dobre rozwiązanie. Ziemia, w której znajdują się rośliny w sklepach najczęściej nie jest właściwa dla palm. Jest to ziemia, która ma być przede wszystkim lekka, by usprawnić transport. W domu koniecznie trzeba posadzić roślinę w odpowiedniej ziemi, która będzie miała składniki odżywcze. Palmy uprawiane w domu można przesadzać przez cały rok.

Bardzo ważny jest otwór w dnie donicy, dzięki niemu możemy mieć pewność, że nadmiar wody wydostanie się na spodek, z którego musi zostać usunięty. W donicy, bez otworów korzenie palmy zaczną szybko gnić, a palma zacznie chorować.

Trzeba pamiętać, że przesadzając palmę do nowej donicy na spodzie należy ułożyć warstwę drenażu. Najlepszy jest keramzyt, który będzie przepuszczał nadmiar wody.

Nie są to rośliny trudne w hodowli. Trzeba tylko pamiętać, by prawidłowo je podlewać oraz zapewnić im odpowiednie miejsce do rozwoju. Palmy w naturze żyją w bardzo zróżnicowanych warunkach, dlatego koniecznie trzeba wiedzieć jaką palmę mamy, by zapewnić jej odpowiednią pielęgnację.

Więcej informacji znajdziesz na stronie palmy.

Comments are closed.