Lekcje jazdy konnej nie ograniczają się do nauki poruszania się w siodle. Każdy początkujący jeździec musi opanować zasady pielęgnacji konia, zapoznać się ze sprzętem i wyposażeniem stajni. Jednym z najczęściej używanych akcesoriów dla konia jest czaprak. Co kryje się pod tą nazwą? Jaką funkcję spełniają czapraki? Sprawdź!

Czym jest czaprak?

Czaprak, zwany również potnikiem, jest podkładką nakładaną na grzbiet konia, pod siodło. Wykonana z grubej tkaniny podkładka pełni przede wszystkim funkcję ochronną. Dzięki niej na grzebiecie zwierzęcia nie powstają bolesne otarcia i odparzenia. Ponadto, czaprak wchłania pot, zapewniając optymalny komfort cieplny i odprowadzenie wilgoci. Ponadto, czaprak przyczynia się swoją budową i funkcjonalnością do bardziej równomiernego rozkładu wagi jeźdźca i amortyzuje wstrząsy.

Jaki model wybrać?

W profesjonalnych sklepach z wyposażeniem dla miłośników jazdy konnej znajdziemy cienkie czapraki z bawełny oraz grubsze, dwuwarstwowe modele z pikowaniem. Wśród dostępnych wariantów znajdują się czapraki o budowie dostosowanej do konkretnych typów siodeł i stylu jazdy. Pamiętaj o tym, że często użytkowany czaprak ma kontakt z potem oraz innymi zanieczyszczeniami. Aby dobrze spełniał swoją funkcję i nie podrażniał skóry konia, należy często go czyścić. Modele z niskiej jakości materiałów pod wpływem częstego prania będą szybko niszczeć. Jeśli chcesz, aby czaprak służył Ci przez długi czas, wybierz grubszy model z materiałów o dużej odporności na przetarcia i mechacenie. Ponadto, zwróć uwagę na to, jak uszyty jest wybrany czaprak. Jego wykończenie od strony grzbietu musi być delikatne, aby nie drażnić skóry zwierzęcia.

 

 

 

Comments are closed.