Opóźnienia w płatnościach faktur są problemem wielu przedsiębiorców. Praktycznie każdy właściciel firmy spotkał kontrahenta, który przeciąga uregulowanie należności. Niestety recepta na całkowite uchronienie się przed takimi przypadkami nie istnieje. Dlatego pytanie, które bardzo często zadają sobie przedsiębiorcy, to kiedy najlepiej rozpocząć windykację? Sprawdź, jak wybrać idealny moment na podjęcie próby odzyskania swoich pieniędzy.

Monitoring należności – jak uniknąć windykacji?

Monitoring należności obejmuje różne działania, które mają przypominać klientowi lub partnerowi biznesowemu o zobowiązaniu. Firma windykacyjna zajmująca się monitoringiem nadzoruje też spłaty wszystkich faktur. Najczęściej w tym celu tworzy się specjalny rejestr, w którym znajdują się wszystkie informacje dotyczące transakcji. Cała instytucja może działać jak pewnego rodzaju gwarancja, że kontrahent szybko ureguluje płatności.

Szczegółowa baza danych umożliwi sprawne zarządzanie płatnościami i w czytelny sposób przedstawi terminy spłaty rachunków. Utrzymanie wszystkiego w porządku pozwoli podejmować odpowiednie działania na czas. Warto jednak zaznaczyć, że monitoring sam w sobie nie jest windykacją, ale umożliwia:

  • zachowanie płynności finansowej,
  • podejmowanie skutecznych działań windykacyjnych,
  • realizację planów firmy.

Moment rozpoczęcia windykacji – jakie ma znaczenie?

Doświadczeni przedsiębiorcy wiedzą, że nie można ignorować nawet małych opóźnień w płatnościach. Może się okazać, że cierpliwe czekanie będzie przeciągać się w nieskończoność. Z tego powodu, aby jak najszybciej odzyskać należne pieniądze, trzeba jak najszybciej rozpocząć działania windykacyjne. Polubowne rozmowy powinno się zacząć już od dnia, w którym upływa termin płatności. Na tym etapie nie ma jeszcze konieczności kierowania sprawy do sądu.

Pierwszym krokiem jest zazwyczaj wykonanie telefonu do spóźnialskiego kontrahenta. W ten sposób można szybko poznać przyczynę braku spłaty. Nie zawsze będzie to złośliwość lub chęć oszukania wierzyciela. Powody do obaw pojawiają się, kiedy dłużnik próbuje wymijająco odpowiadać na pytania lub konsekwentnie nie odbiera telefonu. Wtedy należy zastanowić się nad podjęciem bardziej radykalnych działań.

Wezwanie do zapłaty – kiedy rozpocząć windykację?

Jeśli telefoniczne lub mailowe próby odzyskania pieniędzy nie przynoszą skutku, to istnieją dwa wyjścia z takiej sytuacji – windykacja na własną rękę lub przekazanie sprawy profesjonalnej firmie windykacyjnej takiej jak Hadyński Inkaso. Działania obejmują przede wszystkim wysłanie wezwania do zapłaty, czyli oficjalnego pisma do dłużnika, które może służyć później jako dowód w rozprawie.

Firmy windykacyjne specjalizują się w odzyskiwaniu długów. Najczęściej udaje im się doprowadzić do negocjacji i ugody pomiędzy wierzycielem a nierzetelnym kontrahentem. Umiejętności negocjacyjne i duże doświadczenie profesjonalistów znacznie zwiększają szansę odzyskania pieniędzy. Przemyślana strategia i wykorzystanie sprawdzonych technik mogą też przyspieszyć cały proces. Co więcej, wiedza w zakresie prawa pozwala firmom windykacyjnym reprezentować klientów w sądzie.

Comments are closed.