OC, czyli podstawowe ubezpieczenie samochodu, standardowo zawierane jest na dwanaście miesięcy. Jednak towarzystwa ubezpieczeniowe mają w swoich ofertach tak zwane krótkoterminowe OC. Kiedy nietypowa polisa okazuje się przydatna? Sprawdź!

Ubezpieczenie OC – najważniejsze informacje

Polisa OC (odpowiedzialności cywilnej) jest jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Polskie prawo nakłada na każdego właściciela zarejestrowanego pojazdu mechanicznego obowiązek jego zakupu. Ubezpieczeniem musi być objęty każdy, nawet nieużywany pojazd. Wyjątkiem od tej reguły są samochody (i motocykle) zabytkowe oraz pojazdy wolnobieżne użytkowane przez osoby prowadzące gospodarstwa rolne. Ubezpieczenie samochodu zapewnia wszystkim uczestnikom ruchu drogowego ochronę.

Zgodnie z Ustawą z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, umowa z ubezpieczycielem podpisywana jest na rok. Jednak w niektórych sytuacjach możliwe jest wykupienie krótkoterminowego OC.

Zakres krótkoterminowego OC

Krótkoterminowe ubezpieczenie samochodu ma taki sam zakres jak standardowa polisa. Miesięczna ochrona okazuje się przydatna w kilku przypadkach – kiedy planujesz jednorazową przejażdżkę samochodem historycznym, sprowadzasz samochód zza granicy albo chcesz ubezpieczyć pojazd wolnobieżny.  Osoby wykupujące taką polisę muszą pamiętać, że nie odnawia się ona automatycznie. Przed jej wygaśnięciem trzeba podpisać nową umowę, aby nie narazić się na dodatkowe koszty. Nie ma również konieczności składania wypowiedzenia przed wygaśnięciem polisy.

Comments are closed.

https://venndo.pl https://lillanails.pl https://benmizrachi.com