Malowanie ogrodu kolorem
Komponowanie ogrodu przypominać może tworzenie obrazu. Zamiast farb do dyspozycji mamy barwy roślin i ich różnorodne kształty. Plamy barwne to będą na przykład krzewy-solitery, dla których zielony i gładki trawnik stanie się rodzajem tła. W kreowaniu ogrodu liczy się także perspektywa. To, co znajduje się na pierwszym planie i w pewnym oddaleniu. Wystarczy poznać kilka pomysłowych sztuczek plastycznych i ogrodowych, żeby powstało prawdziwe dzieło sztuki.
Na pierwszym i drugim planie
Żeby wyznaczyć centrum ogrodu oraz wizualnie go powiększyć, trzeba rośliny cechujące się wyrazistymi kolorami i oryginalnymi kształtami umieścić na pierwszym planie. Te ciemniejsze zaś sadzimy w dalszej części ogrodu. W centralnej części można przygotować miejsce do rekreacji, w którym ustawimy grill do ogrodu i parasol. W takiej strefie relaksu przydadzą się także meble ogrodowe rattanowe bądź technorattanowe, które idealnie umeblują zakątek do rekreacji i integracji.
Biel niczym kreska
Na obrazie, żeby oddzielić części od siebie można użyć kreski. W ogrodowej kompozycji taką rolę oddzielającą jedną plamę barwną od drugiej odgrywa biel i białe rośliny. W ten sposób można kolorami roślin na klombie tworzyć głębię, bawić się kolorami dopełniającymi (jak fioletowy i żółty czy pomarańczowy i niebieski). Białe rośliny, bez względu na swoją wielkość, rozświetlą też ciemny zakamarek ogrodowy.
Flat design na klombie
Proste kształty i topografie na ogrodowej rabatce? Flat design na większej powierzchni? Dlaczego nie, warto bawić się sztuką czy wręcz grafiką ogrodu. Wykorzystując do tego także rośliny płożące czy karłowate. Flat design posłuży również jako inspiracja dla stworzenia artystycznego trawnika czy układanki klombów, która z góry zaprezentuje się niczym nowoczesny obrazek roślinny.