Marzysz o otwarciu własnego hotelu? To nie takie trudne
Myśląc o hotelu, masz przed oczami monumentalny, wielopiętrowy budynek z setkami pokoi? Wcale nie musi tak być. Hotelem można nazwać nawet 10-pokojowy obiekt, jeżeli tylko spełnia określone warunki. W związku z tym marzenia o własnym hotelu przestają być tak odległe i nieosiągalne. Warto zrobić rekonesans, ocenić swoje możliwości i zabrać się za szacowanie kosztów oraz planowanie całej inwestycji.
Koszty i formalności
Koszt wybudowania hotelu lub zaadaptowania istniejącej już nieruchomości jest uzależniony głównie od wielkości obiektu, jego standardu i lokalizacji. Dlatego na etapie biznesplanu należy przeprowadzić dokładną analizę strategiczną, aby ocenić, czy w danym miejscu bardziej opłacalne będzie prowadzenie 5-gwiazdkowego, luksusowego hotelu, czy raczej warto postawić na niższy, ekonomiczny standard. Koszt takiej inwestycji waha się od kilku milionów złotych (ok. 4-5 mln) nawet do kilkudziesięciu milionów. W takiej sytuacji kredyt jest raczej nieunikniony. Warto również zawalczyć o dofinansowanie z UE. Biznesplan, kapitał i budynek to oczywiście nie wszystko. Aby hotel mógł funkcjonować, musimy również dopełnić kilku formalności. Czeka nas m.in. wizyta sanepidu i straży pożarnej, musimy także zdobyć koncesję na alkohol. Istotną kwestią jest także wpis do ewidencji obiektów hotelarskich – aby go uzyskać, hotel musi być odpowiednio zaszeregowany, czyli oficjalnie uznany za 3-, 4- czy 5-gwiazdkowy. W tym celu musi być poddany fachowej ocenie, za którą zapłacimy od 600 zł do 1500 zł, w zależności od standardu.
Od ogółu do szczegółu
Już przed rozpoczęciem budowy lub zakupem nieruchomości powinniśmy mieć ogólną wizję swojego hotelu. Warto zastanowić się, czym będzie się on wyróżniał na tle konkurencji, jaki będzie jego wystrój i styl. Możemy stworzyć industrialny, nowoczesny klimat lub wybrać ponadczasową klasykę czy luksusowy, butikowy styl – ważne, aby kompozycja była spójna pod względem estetycznym. Dla atmosfery takiego miejsca duże znaczenie mają także detale, dlatego każdy pokój powinien również być starannie zaprojektowany i urządzony ze smakiem. I co najważniejsze, pokoje wcale nie muszą być identyczne ani nawet podobne do siebie. Wręcz przeciwnie, w związku z panującym obecnie trendem personalizacji, możemy urządzić każdy z nich w innym klimacie, pod warunkiem, że wszystkie będą się wpisywały w całościową koncepcję hotelu.
Nie tylko nocleg, czyli usługi w hotelu
Na samych noclegach nie zarobimy zbyt wiele. W każdym szanującym się hotelu powinny znaleźć się takie usługi, jak gabinet kosmetyczny, salon masażu i basen. Nie może zabraknąć również dobrej restauracji i baru z szeroką gamą trunków – w tej kwestii warto postawić na współpracę z renomowanymi dostawcami, jak np. http://warszawa.alkohole.eurocash.pl/. Oprócz tego warto zainwestować w sale konferencyjne z odpowiednim wyposażeniem oraz sale dostosowane do organizacji wesel i innych dużych imprez. Dzięki temu zwiększamy szanse na szybszy zwrot poniesionych kosztów.