Moda na rattan
Dekorowanie wnętrz za pomocą mebli z rattanu jest modne i ekologiczne. Meble rattanowe wyglądają inspirująco, lekko i mają piękne tekstury. Wnoszą do nowoczesnego wnętrza odrobinę wdzięcznej egzotyki.
Rattan można zarówno ciąć i stosować jak tradycyjne drewno, jak i używać do tworzenia mebli wyplatanych. Barwi się go również tak, jak drewno, tj. można go malować przy pomocy bejc i farb. Do rattanowych mebli możemy dorzucić też kilka niewielkich dodatków z tego materiału, takich jak np doniczki lub niewielkie przedmioty ozdobne.
Wiele twarzy rattanu
Udekorowanie wnętrza rattanem nie jest trudne, gdyż materiał ten dobrze komponuje się z praktycznie wszystkimi innymi materiałami. Nabiera charakteru w zależności od użytych sposobów plecenia, użytych kolorów i materiałów, z którymi bywa chętnie łączony.
Dla przykładu, w połączeniu z bogato rzeźbionymi, pomalowanymi na ciemno dodatkami drewnianymi, okryty poduchami z pluszu, będzie wydawał się ciężki i orientalny, a w połączeniu z jasnymi, pozbawionymi ozdób nogami drewnianymi, pozostawiony w kolorze jasnym i inaczej spleciony, da efekt lżejszy, nowocześniejszy i nadający przytulności.Ratan naturalny z kolei świetnie komponuje się ze stylem eco.
Świetnie wyglądają meble rattanowe pomalowane na jasne, pastelowe kolory lub białe. Ten i tak z natury lekki materiał nabiera wtedy dodatkowej zwiewności optycznej.
Meble z rattanu spotykamy też w wersji wykonanej z rattanu syntetycznego- technorattanu. Z tą wersją spotykamy się szczególnie często w przypadku mebli ogrodowych, gdyż naturalny rattan jest wrażliwy na ekspozycję słoneczną i nie zabezpieczony odpowiednio, narażony na palące słońce traci swój blask. Rattanowi syntetycznemu to nie grozi.
Vintage i nowoczesność
Moda na rattan była bardzo powszechna w latach 70-tych. Wtedy powszechniejsze było używanie ich głównie w ogrodach. Dziś meble rattanowe powracają w niespotykanej dotychczas mnogości form i odmian. Nie koniecznie warto brać sobie do serca etykietkę „meble ogrodowe”. Wiele kompletów zaprojektowanych pod kątem ogrodów we wnętrzach sprawdzi się po prostu rewelacyjnie.
Niekoniecznie trzeba też decydować się na cały komplet. W niektórych kompozycjach projektanci używają pojedynczego mebla, np. fotela o atrakcyjnym kształcie i kolorze czy leżaka z narzuconym kawałkiem futrzanego koca i ozdobną poduszką, by przykuć uwagę do określonego miejsca pokoju i nadać charakteru całej kompozycji.
Wielbiciele nowoczesności z kolei zapewne polubią meble z rattanu pomalowanego na kolor czarny, bądź połączonego z materiałami syntetycznymi o mocnym wyrazie.
W pokoju dziecięcym możemy nadać rattanowym meblom radosnego wyglądu, malując go na intensywne kolory, np różowy, niebieski lub żółty. W kuchni rattan dobrze wygląda na siedziskach hokerów lub na krzesłach przy stole jadalnym.
Wielką zaletą rattanu jest jego odporność i łatwość czyszczenia. Nie wymaga specjalnej pielęgnacji, wystarcza mu odkurzanie ze szczotką, która pomoże w dotarciu w zagłębienia plecionki i przecieranie wilgotną szmatką.meble z technorattanumeble z technorattanuModa na rattan, meble z technorattanu, aranżacja, aranżacja wnętrzModa na rattan, meble z technorattanu, aranżacja, aranżacja wnętrz