Dla Japończyków drzewa mają szczególne znaczenie. Słowo niwaki, które dla Polaków jest tylko kolejnym, tajemniczym i dalekowschodnim słowem, mieszkańcom Kraju Kwitnącej Wiśni kojarzy się z drzewem ogrodowym. Można nawet stwierdzić, że – zgodnie z dokładnym tłumaczeniem – jest to drzewo wysoce wyrzeźbione (formowane).

Po co niwaki w ogóle istnieją?

W dzisiejszych czasach każde rosnące drzewo jest jak najbardziej pożądane. Trzeba jednak zaznaczyć, że ta tajemnicza, japońska nazwa odnosi się głównie do drzew budujących strukturę ogrodu. To na nich opiera się cała, ogrodowa aranżacja, dzięki czemu można stworzyć specyficzny, typowy japoński krajobraz.

Co ciekawe, japońskie ogrodnictwo znacznie różni się od tego, co prezentują zachodni specjaliści ds. organizacji przestrzeni ogrodowej. O ile w Europie stawia się przede wszystkim na ilość, o tyle w Japonii dominują ogrody minimalistyczne. Dzięki temu tamtejsze ogrody tworzą same w sobie wyjątkowy i niepowtarzalny nastrój, który udziela się również odwiedzającym je turystom.

Nie tylko pień, czyli głębokie znaczenie drzewa

W Japonii drzewo jest czymś więcej, niż tylko rośliną. Przytaczane w tytule niwaki ma dla Japończyków olbrzymie znaczenie kulturowe, społeczne, a nawet religijne i duchowe. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni wciąż doskonalą techniki uprawy i przycinania tamtejszych drzewek. Dzięki temu, rośliny te wyróżniają się oryginalnym kształtem.

Dzięki temu Japończykom udaje się wdrożyć niespotykane wcześniej techniki, dzięki którym drzewa bonsai wyróżniają się oryginalnymi i zaskakującymi formami. Niektóre z nich wyglądają na bardzo stare, a nawet spękane. Co więcej, niektóre drzewka wyglądają tak, jakby zostały zniszczone przez wiatr lub bezpośrednie uderzenie piorunem.

Specyficzna aranżacja otoczenia

Niektóre kompozycje japońskich drzewek ogrodowych są dodatkowo zdobione, dzięki czemu zapewniają one wyjątkowe wrażenia estetyczne. W skład takiej aranżacji wchodzą bardzo często naturalne kamienie, inne rośliny, mech (który doskonale utrzymuje wilgoć), czy też elementy prostej architektury. Dzięki temu kompozycja drzewka jest jeszcze bardziej realistyczna i zaskakująca.

Reasumując, japońskie drzewka ogrodowe to prawdziwy rarytas dla oka. Owszem, ich pielęgnacja jest trudna i wymagająca, ale za to zapewniają one niezapomniane właściwości stylistyczne. Nic więc dziwnego, że wiele osób wybiera je jako oryginalne rozwiązania dekoracyjne do domu lub ogrodu, które przyciągną wzrok każdego miłośnika pięknych roślin.

Więcej informacji znajdziesz na stronie niwaki.

Comments are closed.