Nowoczesne technologie systemów dozorujących – kamery IP.
Do niedawna większość dostępnych na rynku systemów monitorowania opierało się na technologii analogowej. W tego typu systemach transmisja danych odbywa się w jednym kierunku, kończąc się na poziomie nagrywarki i operatora. Instalacja wymaga położenia rozbudowanej sieci kabli i połączenia ich z rejestratorem i kamerą. Fakt ten znacząco ogranicza zasięg takiego monitoringu, gdyż umożliwia podgląd jedynie w zakresie sieci lokalnej.
Kamera sieciowa IP to po prostu kamera i komputer połączone w całość
W kamerze sieciowej transmisja sygnałów jest w pełni dwukierunkowa, zintegrowana w znacznie większym stopniu z resztą systemu, w rozproszonym i skalowanym środowisku.
Kamera IP rejestruje i przesyła obraz w czasie rzeczywistym bezpośrednio przez infrastrukturę sieci opartej na protokóle IP. Każda kamera sieciowa posiada własny, unikatowy adres IP .
Kamera IP podłączona jest do sieci i wyposażona jest w wbudowany serwer WWW, serwer FTP, klienta FTP, klienta poczty elektronicznej, system zarządzania alarmami, możliwość programowania i wiele innych opcji. W przeciwieństwie do kamer internetowych ( które wymagają podłączenia do komputera poprzez port USB lub IEEE1394) kamery sieciowe nie wymagają podłączenia do komputera, działają niezależnie i mogą być podłączone w dowolnym miejscu , w którym znajduje się wejście do sieci IP.
Oprócz transmitowania obrazu kamera sieciowa realizuje też inne funkcje komunikując
Komunikuje się równolegle z wieloma aplikacjami wykonuje różnorakie zadania – wykrywanie ruchu, przesyłanie odmiennych strumieni wizyjnych, czy zdalne kierowanie mechanizmem sterującym obrotem w poziomie/pochylaniem/zbliżaniem ( Pan/ Tilt/Zoom – PTZ).
Technologia wizyjna IP umożliwia użytkownikowi połączenie się poprzez internet z kamerą i zaprogramowanie jej funkcji według własnych potrzeb. Nowoczesne systemy wizyjne mogą oceniać sytuacje i podejmować odpowiednie działania. Odpowiednio zaprogramowane, sygnalizują o niepokojących zdarzeniach, czy zachowaniach przesyłając informację na maila, lub telefon komórkowy w postaci filmu, linku do filmu, czy zdjęcia. W określonych sytuacjach uruchamiają system alarmowy.
Zastosowanie serwerów wizyjnych ( enkoderów wizyjnych) umożliwia przejście na sieciowy system wizyjny bez konieczności likwidowania posiadanych urządzeń analogowych. Pozwala to z powodzeniem zmodernizować i usprawnić posiadany wcześniej system monitorujący, unikając podłączania kolejnych kabli, monitorów czy rejestratorów.
Systemy monitoringu wykorzystuje się w lokalach handlowych i usługowych, do dozorowania prywatnych posesji, budynków użyteczności publicznej ( szkoły, szpitale, banki, urzędy) oraz przestrzeni miejskiej (dworce, lotniska, skwery, parki, place zabaw, ulice miast, autostrady), a także w zakładach przemysłowych.
Dziś trudno nam sobie wyobrazić świat bez kamer. W powszechnej opinii ich obecność znacząco zwiększa nasze poczucie bezpieczeństwa.
Opracowanie https://ivel.pl/