Podział i funkcja opakowań
Opakowania odgrywają niezwykle istotną rolę na każdym etapie dystrybucji produktów – od chwili ich wyprodukowania, aż do momentu, w którym produkt trafia na półkę sklepową. Istnieją różne formy opakowań, jednak w praktyce okazuje się, że każde z nich pełni te same funkcje. Przyjrzyjmy się zatem roli i klasyfikacji wierzchniej warstwy towarów.
Opakowania towarzyszą dziś niemal każdemu produktowi, który jest oferowany w obrocie handlowym. Jako konsumenci, zwykle nie zastanawiamy się nad ich faktyczną funkcją. Tymczasem jeżeli przyjrzymy się tej kwestii nieco bliżej, łatwo dojdziemy do wniosku, że ich rola jest znacsnie bardziej złożona, niż mogłoby się wydawać.
Podział opakowań
Aby dobrze zobrazować wszystkie funkcje, jakie pełnią opakowania, najpierw warto przyjrzeć się ich klasyfikacji. Nie mówimy tutaj wyłącznie o różnicach materiałowych, ale także o innym przeznaczeniu.
Podział opakowań uwzględnia ich trwałość (trwałe i nietrwałe). W tym miejscu następuje też klasyfikacja materiałowa:
• Opakowania papierowe – opakowania papierowe to szeroka grupa, która składa się z dwóch podkategorii. Wyróżniamy tu opakowania miękkie i sztywne. W pierwszym przypadku mówimy o papierze pakowym. Druga podgrupa to opakowania kartonowe i tekturowe;
• Opakowania drewniane – ta kategoria to przede wszystkim wszelkiego rodzaju skrzynie, pojemniki i kosze. Ten rodzaj opakowań coraz częściej ustępuje miejsca odpowiednikom wykonanym z tworzyw sztucznych;
• Opakowania z tworzyw sztucznych – to bodaj najszersza grupa opakowań stosowanych w procesach magazynowych, transportowych i sprzedażowych. Łatwość formowania tworzywa daje tu ogromne możliwości;
• Opakowania szklane – to wszelkiego rodzaju butelki i słoiki, używane przede wszystkim do przechowywania produktów ciekłych, choć nie tylko;
• Opakowania metalowe – mówimy tu o puszkach, wiadrach, skrzyniach, kanistrach itp.
Mówiąc o podziale opakowań, nie sposób nie wspomnieć też o klasyfikacji ze względu na stykanie się z towarem. Tutaj rozróżniamy opakowania pośrednie i bezpośrednie.
Funkcja opakowań
Opakowania kartonowe i każde inne spełniają bardzo zbliżone funkcje.
Podstawową jest funkcja ochronna. Opakowanie kartonowe, drewniane, metalowe i szklane chroni produkt przed kontaktem z wszelkimi czynnikami zewnętrznymi, jak wilgoć czy promienie słoneczne. W tym miejscu mówimy też o ochronie przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Kolejną funkcją, o której należy wspomnieć, jest funkcja logistyczna. Każde opakowanie ma ułatwić magazynowanie i transport produktu na wszystkich etapach jego dystrybucji.
Nie można nie wspomnieć także o funkcji informacyjno-reklamowej. opakowania kartonowe i każde inne zawierają szczegółowe informacje o danym produkcie, a ich forma ma zachęcić do podjęcia określonej decyzji zakupowej.
Funkcja ekologiczna to kolejna rola opakowań, które po wycofaniu z użytku, nie powinny stanowić obciążenia dla środowiska. W przypadku opakowań kartonowych i drewnianych nie stanowi to problemu, pozostałe mogą natomiast zostać przetworzone lub ponownie wykorzystane.