Pompy i podział pomp przemysłowych
Pompy to urządzenia, które służą do wywołania różnicy ciśnień między dwoma stronami. Jedną z nich jest wlot do pompy (strona ssawna), natomiast drugą wylot z pompy (strona tłoczna). Pozwala to na przetransportowanie rozmaitych substancji ciekłych, czy też osadów. Ich przeniesienie możliwe jest dzięki membranie, wirnikowi lub tłokowi. To właśnie te elementy przekazują siłę mechaniczną cieczy, co umożliwia jej sprężenia.
Na uwagę zasługuje fakt, że do pomp zaliczane są wyłącznie urządzenia, które posiadają membranę, tłok, wirnik lub łopatki. Parowy lub spalinowy przenośnik cieczy nie wchodzi w skład klasyfikacji pomp.
Podział pomp przemysłowych
Pompy przemysłowe można podzielić ze względu na pompy typu wirowego oraz wyporowego.
Do pomp typu wirowego zalicza się:
– pompy krętne (odśrodkowe, helikoidalne, diagonalne, śmigłowe, odwracalne, o swobodnym przepływie, czerpakowe),
– pompy krążeniowe (z bocznymi kanałami, peryferalne, z pierścieniem wodnym).
Pompy typu wyporowego dzielą się na:
– pompy o ruchu posuwisto zwrotnym (tłokowe, nurnikowe, wielotłoczkowe, przeponowe),
– pompy o ruchu wahadłowym (skrzydełkowe),
– pompy o ruchu rotacyjnym (zębate, łopatkowe, krzywkowe, ślimakowe, śrubowe, labiryntowe),
– pozostałe pompy wyporowe (m.in. przewodowe, puszkowe).
Charakterystyka pomp śrubowych
Pompy śrubowe są niezwykle często wykorzystywane w branży przemysłowej – zobacz tutaj. Zgodnie z klasyfikacją należą one do rotacyjnych pomp wyporowych. Zasada ich działania jest bardzo prosta – rotor obraca się mimośrodowo w statorze. Ma on postać metalowego wirnika w kształcie śruby z wydłużonym skokiem. Stator to nieruchomy gumowy element. Podczas każdego obrotu zasysana jest część materiału, która następnie przekazywana jest do części tłocznej. Jest to ruch spiralny, który następuje stopniowo.
Pompa śrubowa odznacza się wysoką wydajnością (proporcjonalną do prędkości obrotowej) oraz uniwersalnością. Można wykorzystać ją do m.in. cieczy o dużej lepkości i gęstości, czy też cieczy zawierających ciała stałe. Ten model pompy wykazuje wysoką zdolność do samozasysania. Ciecz tłoczona jest pod dużym ciśnieniem. Dużym atutem jest fakt, że wydajność urządzenia nie zależy od poziomu ciśnienia. Kolejnym plusem jest to, że materiał może być precyzyjnie dozowany.
Na uwagę zasługuje fakt, że pompa śrubowa nie wpływa na strukturę pompowanego materiału. Nie trzeba więc obawiać się o zniszczenia. Działa to również w drugą stronę – materiał, z którego wytwarza się pompę jest odporny na oddziaływanie ścierne transportowanej cieczy.