Reguły bezpieczeństwa podczas pracy na tokarce
Każdy rodzaj pracy, który wykonuje się na specjalistycznych maszynach wymaga odpowiednich kwalifikacji, doświadczenia i rozsądku. Istotne jest przede wszystkim, by stosować reguły BHP, ponieważ przy pracy związanej obróbką tokarską może wydarzyć się wypadek, jeśli nie jesteśmy do niej odpowiednio przygotowani.
Przede wszystkim umiejętności
Obróbka tokarska to zajęcie, które wymaga odpowiednich umiejętności. Pod żadnym pozorem nie wolno dopuszczać do maszyny osoby, która nie przeszła odpowiedniego szkolenia, ponieważ może to skończyć się tragicznie, zarówno dla pracownika jak również dla samego urządzenia. Ponadto nawet doświadczony pracownik przed rozpoczęciem czynności na maszynie musi zapoznać z jego dokumentacją wykonawczą, instrukcją obsługi i tabliczką znamionową.
Lista rzeczy do zrobienia zanim zacznie się obróbkę tokarską jest jednak dłuższa. Trzeba między innymi przygotować kolejność wykonywania zadań oraz: odpowiednie urządzenia pomocnicze do składowania materiałów, niezbędne środki bezpieczeństwa oraz inne narzędzia pracy.
Po drugie dobry sprzęt
Obrabiarka musi być sprawna technicznie i spełniać szereg wymogów, by praca na niej była bezpieczna i efektywna. Osłony muszą mieć sprawne blokady, by nie było możliwe ich przypadkowe otwarcie, wszelkie urządzenia sterujące muszę odpowiadać temu, co napisane jest w dokumentacji technicznej a lampy służące do oświetlania stanowiska powinny być zasilane bezpiecznym napięciem.
Poza tym nie można zapomnieć, aby obrabiany przedmiot był zamontowany na odpowiadającym mu uchwycie albo imadle, używane narzędzia były dobrze naostrzone a wszelkie ręczne pomiary dokonywać wyłącznie po zatrzymaniu tokarki.
Bez zdrowego rozsądku ani rusz
Nieważne jednak jak bardzo zadbamy o bezpieczeństwo stanowiska pracy, jeśli pracownik nie wykaże się odpowiednią dozą roztropności. Dołożenie nawet największych starań w spełnienie wszystkich wymogów BHP spełźnie na niczym w przypadku, gdy pracownik nie będzie dbał o własne zdrowie.
Z tego powodu warto szkolić swoich pracowników i zwiększać świadomość, jak powinna wyglądać prawidłowo wykonywana praca na urządzeniu do obróbki skrawaniem, jakim jest tokarka. Inwestycja w edukację pracowników z pewnością zaowocuje zwiększeniem bezpieczeństwa w zakładzie pracy.
Artykuł powstał we współpracy z firmąOBREiUP