Skuteczne odchudzanie – wypadkowa wielu czynników
Aktywność.
Proces redukcji masy ciała będzie jednak skuteczny tylko wtedy, gdy diety nie będziemy traktować jako chwilowej odskoczni od obżarstwa, ale jako nowy styl życia. Poza zbilansowanymi posiłkami, składającymi się z wartościowych i w niskim stopniu przetworzonych produktów, podstawę nowej piramidy żywieniowej stanowi aktywność fizyczna. Regularnie podejmowane ćwiczenia (dobrane do naszych umiejętności i potrzeb) są istotne bez względu na posiadany rozmiar. Nie tylko poprawiają kondycję, pozwalają spalić kalorie oraz tkankę tłuszczową, ale też korzystnie oddziałują na jędrność skóry. Podczas odchudzania optymalny trening powinien obejmować co najmniej 90 minut umiarkowanie intensywnych ćwiczeń. Ważne, aby wysiłkowi poddawać całe ciało, a nie tylko niektóre partie mięśni. Doskonałym rozwiązaniem może być pływanie. Ten sport pomaga aktywizować cały układ mięśniowo ruchowy, poprawia też wydolność układu krążenia oraz układu oddechowego. Pływanie zaleca się nawet osobom w starszym wieku, czy po przebytych chorobach. Dodatkowo przy dużej nadwadze nie trzeba się bać nadmiernego obciążenia stawów – w wodzie wszyscy jesteśmy lżejsi. Aktywność fizyczna to jednak nie tylko okazjonalne ćwiczenia. Ważne, by być w ruchu jak najczęściej – pomoże to usprawnić metabolizm, a także korzystnie wpłynie na nasz układ kostny i stawy.
Dieta? Nie. Zmiana podejścia do życia.
Za jeden z najzdrowszych sposobów odżywiania, który warto wprowadzić na całe życie, naukowcy uznali natomiast dietę śródziemnomorską. Pokarmy, jakich dostarczamy organizmowi należą bowiem do różnych grup – w diecie występuje równowaga węglowodanów, białek i tłuszczy. To istotne, ponieważ żaden z tych składników nie powinien być pomijany – o szkodliwości diet eliminujących poszczególne produkty (jak np. dieta białkowa) napisano już wiele rozpraw naukowych i artykułów – jak się okazuje – całkiem słusznie. Śródziemnomorskie odżywianie oddziałuje korzystnie na organizm z wielu względów. Pozwala zredukować ryzyko nadciśnienia (dzięki wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3, i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych), obniżyć cholesterol (niska zawartość tłuszczów zwierzęcych), ale też odzyskać ogólną witalność i siłę (przewaga naturalnych produktów). Co więc je się na diecie śródziemnomorskiej? Przede wszystkim mnóstwo świeżych owoców i warzyw (również w surowej postaci), ryby morskie, owoce morza, a także produkty zbożowe bogate w błonnik (jak pełnoziarniste pieczywo, kasze, ryż, makaron). Istotny jest też sposób przyrządzania posiłków. Nie smażymy potraw na głębokim tłuszczu, lecz na niewielkiej ilości oliwy z oliwek, częściej natomiast pieczemy bądź dusimy, a warzywa czy makarony zawsze podajemy al dente (czyli lekko twarde). Żywiąc się wedle zasad diety śródziemnomorskiej unikamy tłuszczy zwierzęcych czy dużych ilości mięsa. Do minimum ograniczony jest udział wołowiny w jadłospisie, a wieprzowinę wręcz się z niego wyklucza. Złożony smak potraw zawdzięczamy natomiast obfitemu używaniu ziół, cebuli czy czosnku – warto stosować naturalne przyprawy, wspomagają one bowiem procesy trawienne.
I jeszcze jedno – odchudzanie będzie naprawdę skuteczne tylko wtedy, jeśli będziemy konsekwentnie trzymać się planu żywieniowego oraz treningów. Nie warto zniechęcać się po pierwszych dniach, jeśli nie zauważymy żadnych efektów. Szybka utrata kilogramów z reguły prowadzi do efektu jo-jo, podobnie drastyczne ograniczanie kalorii w pożywieniu, a także nadmierne stosowanie preparatów „ułatwiających” redukcję masy ciała. Odchudzanie jest procesem, do którego musimy się odpowiednio przygotować a także uzbroić w spore pokłady cierpliwości.
Źródło: http://zdrowiedza.pl/