Każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny, nawet ten nieużywany stojący w garażu, musi być objęty podstawowym ubezpieczeniem. Jaką ochronę zapewnia polisa OC? Z jakimi problemami muszą mierzyć się zapominalscy kierowcy użytkujący nieubezpieczony samochód czy motor? Sprawdź!

Podstawowe informacje

Ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej, jest podstawowym i obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Polisa chroni przede wszystkim osoby, które mogą zostać przed nas poszkodowane w wyniku kolizji. Na przykład, jeśli spowodujesz stłuczkę, w wyniku której uszkodzisz samochód innego uczestnika ruchu drogowego, otrzyma on rekompensatę z tytułu Twojej polisy. Umowa z ubezpieczycielem jest zawierana na rok. Wysokość składki uzależniona jest od wielu czynników, między innymi rodzaju samochodu, roku jego produkcji, Twojego miejsca zamieszkania i doświadczenia za kierownicą. 

Co grozi za brak OC?

Przegapiłeś termin ostatecznej zapłaty za ubezpieczenie? W takim razie musisz przygotować się na poważne konsekwencje finansowe. Im dłuższa jest zwłoka, tym bardziej dotkliwe są kary. Od tego roku dwutygodniowy poślizg może kosztować Cię nawet aż 5600 zł. Właściciele samochodów ciężarowych zapłacą jeszcze więcej. 

Jak nie przepłacać?

Zakres działania polisy OC określa ustawa. Oznacza to, że każda oferta dostępna na rynku, niezależnie od towarzystwa ubezpieczeniowego, ma takie same podstawy. Mimo tego, ceny poszczególnych usług znacząco się od siebie różnią. Zanim wybierzesz się do biura ubezpieczyciela, warto wyliczyć cenę za ubezpieczenie na stronie beesafe.pl. Za pomocą prostego w obsłudze kalkulatora możesz szybko wyliczyć wysokość składki, a nawet podpisać umowę bez wychodzenia z domu. 

Comments are closed.