Wiosenna pielęgnacja trawnika
Nadejście wiosny oraz ciepłych i słonecznych dni, zwiastuje rozpoczęcie sezonu ogrodniczego. To najwyższy czas aby przeprowadzić szereg koniecznych zabiegów, które sprawią, że rośliny obudzą się do życia, a ogród rozkwitnie wiosenną świeżością.
Jedną z najważniejszych rzeczy, od których należy zacząć wiosenne prace, jest pielęgnacja trawnika. Zazwyczaj zielony dywan zajmuje pokaźną część naszego ogrodu dlatego też, trzeba poświęcić mu szczególnie dużo uwagi, a także pracy.
Do dzieła!
Pierwszym naszym zadaniem jest dokładne zagrabienie trawnika. Usuniemy w ten sposób zeschłe liście oraz pozostałości obumarłych roślin, które ostały się jeszcze od jesieni. Dzięki temu zanieczyszczenia nie będą ograniczały wzrostu nowych źdźbeł trawy. Kolejną istotną czynnością jest wertykulacja. To zabieg dzięki któremu do korzeni trawy dotrze więcej tlenu oraz wody. Przeprowadza się ją za pomocą specjalnego narzędzia, które przecina zbitą powierzchnię darni. Następnie po wertykulacji, nanosimy na trawnik warstwę nawozu wieloskładnikowego, który zapewni wszystkie konieczne mikroelementy, a także solidnie podlewamy. Skuteczne preparaty, które będą bardzo przydatne w wiosennej pielęgnacji trawnika możemy znaleźć na http://www.castorama.pl/katalog-produktow/pielegnacja-roslin.html
Powierzchnia idealna
Po sezonie zimowym, konieczne jest także odpowiednie wyrównanie powierzchni naszego zielonego dywanu. Po pierwsze należy rozgrabić kretowiska. Warto także zadbać o to, żeby na wypielęgnowanym trawniku nie pojawiały się nowe kopce i umieścić w ogrodzie urządzenia odstraszające nieproszonych gości. Kolejną rzeczą jest wyrównanie trawnika za pomocą walca. Narzędzie, którego użyjemy nie może być zbyt ciężkie, aby za bardzo nie ubić ziemi. Chodzi nam jedynie o wyrównanie ewentualnych spulchnień i nierówności.
Wraz z ustąpieniem ściegów i mrozów, może się okazać, ze na trawniku pojawiły się ubytki. W takim wypadku kolejną czynnością jest przeprowadzenie dosiewek. Możemy kupić gotowe mieszanki traw, przygotowane specjalnie w tym celu. Na początek spulchniamy glebę w miejscu wystąpienia ubytków, a dopiero później rozprowadzamy nasiona. Na koniec przykrywamy je warstwą gleby lub piasku i solidnie podlewamy.
Powyższe czynności to podstawowy zestaw prac, które pomogą nam przywrócić trawnikowi blask i utrzymać go w dobrej kondycji. W zależności od tego, jak nasz zielony dywan prezentuje się po zimie, intensywność niektórych zabiegów może być zróżnicowana. Niezależnie jednak od tego, jak wiele wysiłku należy włożyć do prac ogrodowych, ich efekt z pewnością będzie satysfakcjonujący.