Metoda żelowa zdobienia paznokci opiera się na żelu UV. Ponieważ na rynku znajduje się wiele różnych wariantów produktów żelowych, warto zapoznać się z ich przeznaczeniem, zastosowaniem i rodzajami.

Składniki i procesy chemiczne

Lista substancji zawartych w żelu UV jest długa. Głównymi składnikami żelu UV są akrylany o różnych strukturach molekularnych, takich jak oligomery, monomery i polimery. Polimery to duże cząsteczki składające się z monomerów. Poprzez naświetlanie światłem UV następuje polimeryzacja, w tym połączenie poszczególnych monomerów ze sobą.

Podczas tego procesu monomery tworzą długoterminową stabilność łańcuchów cząsteczek, twardnienie matrycy i tym samym powodują degradację żelu. Ponadto zawarte katalizatory zmniejszają wymagane inicjatory i przyspieszają tworzenie łańcucha, a stabilizatory zapobiegają krótkotrwałemu utwardzaniu. Metoda żelowa zdobienia paznokci to najpopularniejszy sposób stylizacji paznokci.

Zastosowania i zalety żelu UV

Płynny żel UV nakłada się na paznokieć za pomocą pędzelka. Ponieważ żel twardnieje tylko w świetle UV, jest łatwy w obróbce, ponadto nie wydziela nieprzyjemnych oparów akrylu. Dodatkowo nałożenie kilku warstw zapewnia stabilność i chroni naturalny paznokieć przed wpływami zewnętrznymi.

Dzięki możliwości dodawania różnych barwników do żelu UV, metoda żelowa zdobienia paznokci sprawia, że jest ona szczególnie wszechstronny i popularna.

Żel bazowy lub podkładowy

Jako pierwszą warstwę, nakłada się żel bazowy (zwany również żelem podkładowym). Służy on głównie jako spoiwo dla drugiej warstwy żelu odbudowującego, a także chroni naturalny paznokieć. Dzięki temu zapobiega powstawaniu liftingu nawet przy ostrożnym zastosowaniu.

Z reguły nie jest tak lepki, jak żel budujący i uszczelniający i dlatego może być nakładany również w szczególnie cienkiej warstwie. Oddzielne stosowanie podkładu nie jest zatem konieczne. Żel bazowy twardnieje — jak wszystkie żele UV — tylko w świetle UV.

Żel budujący

Żel budujący stosuje się po stwardnieniu żelu bazowego. Żel odbudowujący jest podstawą metody żelowej zdobienia paznokci.

Po stwardnieniu żelu bazowego nakładana jest nieco grubsza warstwa żelu budującego, dzięki czemu paznokieć wydaje się nieco grubszy. Po utwardzeniu w świetle UV paznokieć nadaje się paznokciom pożądany kształt za pomocą pilników i wyrównuje się wszelkie nierówności. Dzięki wyjątkowej strukturze żel budujący można łatwo spiłować i nakładać bardziej równomiernie niż inne żele.

Żel uszczelniający

Żel wykończeniowy lub uszczelniający tworzy warstwę modelu paznokcia i dopełnia go. Nakłada się go po nałożeniu żelu budującego, a następnie suszy w urządzeniu do utwardzania światłem UV. Żel uszczelniający jest zwykle przezroczysty i nieco cieńszy.

Nakłada się go oszczędnie. Żel uszczelniający nadaje paznokciom tak zwany „efekt wysokiego połysku”. Jest on niezbędny, ponieważ żel budujący zostaje spiłowany buforem podczas modelowania.

Więcej informacji znajdziesz na stronie paznokcie żelowe.

Comments are closed.