Co warto wiedzieć o skiturze?
Słysząc pojęcie skitur, wiele osób kompletnie nie wie do czego je odnieść. Większości skojarzy się z wycieczką na nartach, co poniekąd będzie dobrym tokiem rozumowania. Wyjaśniając jednak pojęcie skituru możemy powiedzieć, że jest to dyscyplina sportowa łącząca ze sobą alpinizm, zimową turystykę górką, narciarstwo zjazdowe oraz biegowe.
Jak uprawia się skitur?
Dyscyplina jaką jest skitur polega na wchodzeniu na górę mając narty na nogach, a następnie po wspięciu się na szczyt i wykonaniu pewnych przepięć w nartach zjechaniu w nich na dół. Wiele osób w tym momencie pomyśli, że to przecież nic nadzwyczajnego i tutaj będą w błędzie.
Otóż uprawianie skituru nie odbywa się na odpowiednio przygotowanym stoku narciarskim. Na wyżej wymienionym mogą odbywać się jedynie szkolenia skiturowe, natomiast już właściwe miejsce jego wykonywania jest kompletnie nieprzystosowane do jazdy na nartach. I o to właśnie w tym wszystkim chodzi.
Jakie korzyści płyną z uprawiania skituru?
Sport ten niewątpliwie pozwala na spalenie dużej ilości kalorii oraz wyrobienie masy mięśniowej. Nie mniej jednak z całą pewnością nie powinny go uprawiać osoby, które jakąkolwiek aktywność fizyczną podejmowały pięć lat temu. Ze względu na to, w jak trudnych warunkach odbywa się zarówno wspinaczka jak i zjazd ważnym jest aby mieć mocne nogi i w miarę dobrą kondycję.
Zaleca się także szkolenia skiturowe przed rozpoczęciem praktykowania tej dyscypliny sportowej. Koniecznym jest aby pod okiem eksperta potrenować wejścia i zjazdy, a ponadto poznać istotne informacje jak radzić sobie w trudnych sytuacjach, które jak wiadomo mogą się przytrafić każdemu.
Czy skitur jest niebezpiecznym sportem?
Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Wybierając szlak do wspinaczki nigdy nie wiemy co nas może na nim spotkać tym bardziej, że nie był on wcześniej rozeznany i przygotowany do tego, aby go przemierzać. W tej sytuacji trzeba liczyć się z tym, że pod śniegiem mogą ukrywać się różne „niespodzianki”. Ponadto, jak to w górach, zawsze istnieje ryzyko wystąpienia zagrożenia lawinowego.
W związku z powyższym, aby zwiększyć bezpieczeństwo warto wybierać się na wspinaczkę w większym gronie. W razie kryzysowych sytuacji, jak choćby ulegnięcie wypadkowi czy złe samopoczucie zawsze będzie z nami ktoś, kto udzieli nam niezbędnej pomocy. Ponadto koniecznym jest zgłoszenie bliskim w jakim miejscu planujemy się wspinać oraz zadbania o różnorodne dodatkowe zabezpieczenia, które pozwolą nam zwiększyć nasze bezpieczeństwo podczas wycieczki.